Čo nás čaká - a neminie... ?

Autor: Ľubica Slošiarová | 18.5.2011 o 7:07 | Karma článku: 9,47 | Prečítané:  2732x

Bude to tá daňovo-odvodová reforma v podobe, v ktorej je v súčasnosti prezentovaná? Alebo to bude stále horšia zdravotná starostlivosť a zanikajúce nemocnice? Alebo ešte nižšie dôchodky? Alebo - spejeme k svetlejším zajtrajškom? Ponúkam čitateľom/zamestnancom - názornú mzdovú tabuľku k chystanej daňovo-odvodovej reforme. S poukázaním na zmeny. A k tomu niekoľko poznámok.

Za základ som zobrala terajšiu hrubú mzdu, k nej pripočítala v súčasnosti platené odvody zamestnávateľa. V následnom súčte vychádza tzv. superhrubá mzda po novom. V podstate  technický prenos dnešnej ceny práce na superhrubú mzdu. V tabuľke je základom hrubá mzda, ktorú bežný zamestnanec častejšie eviduje - oproti celkovej cene práce.
Ostatné stĺpce sú - reálne odvody a dane z HM - a navrhované odvody a dane zo ShM.

prehlad.jpg

Nám zamestnancom je predkladané, že naše čisté príjmy stúpnu o 1-2%. Takže môžeme byť  spokojní. :( Keď sa to tak vezme - aj dôchodci bývajú spokojní so svojimi vianočnými príspevkami - hoci priemerný starobný dôchodok na SK v roku 2009 bol 305€ u žien a 385€ u mužov. (Vo viacerých údajoch som vychádzala práve z roku 2009, ktorý bol Štatistickým úradom SR komplexnejšie spracovaný oproti roku 2010.)
Všimnime si stĺpec dane z príjmu po reforme. Ako sa pekne navýši. Do výšky cca priemernej mzdy v SR má byť dvoj a viacnásobná oproti súčasnosti!

Poučenie od Ministerstva financií: Výpadok príjmov zdravotných poisťovní bude zabezpečený vyšším výberom dane z príjmov fyzických osôb.
Len - akosi mi niečo na tom nesedí. ZP dostanú menej. Súkromné spoločnosti, ktorým odvádzame zákonom prikázané povinné dávky. A ministerstvo financií sľubuje - že tento výpadok príjmov ZP zabezpečí vyššími daňami... Vidíte v tom logiku? A - vidíte v tom niečo pozitívne do budúcnosti - v súčasnom stave zdravotníctva a aktuálne znižujúcich sa platbách poisťovní za zdravotnícke výkony?

Ministerstvo zdravotníctva: ...už dlhodobo upozorňuje ministerstvo financií na nízku platbu štátu (za poistencov štátu), ktorá je jednou z príčin súčasného nedostatku zdrojov v rezorte zdravotníctva.
Upozorňovanie je síce chvályhodné - ale reálne pracujú akurát tak na zákone o nadštandartnom zdravotnom pripoistení... Čo myslíte - bude si môcť dovoliť nízkopríjmová väčšina - a vyše milión poberateľov dôchodkov s priemernou výškou dôchodku v roku 2009 cca 340 € - priplatiť nejaký "nadštandart"? Veľmi by ma inak zaujímali predstavy na ministerstve zdravotníctva o takom nadštandarte v súčasných podmienkach celého zdravotníctva...

Dalo by sa ešte rozpísať o reálnych mzdách, nízkopríjmových skupinách zamestnancov - o ich percentách z celku, rozdieloch v jednotlivých odvetviach ekonomických činností... tiež to nie sú pozitívne výstupy pre veľkú väčšinu zamestnancov...

Ale - zakončím už iba vyjadreniami ďalších "zainteresovaných" na dopady daňovo-odvodovej reformy:
Sociálna poisťovňa - upozorňuje na značný rozsah zmien, ich nejasné zabezpečenie, ako aj neriešený dopad týchto zmien na dávky sociálneho poistenia (t.j. aj dôchodky).

Národná banka Slovenska - v rámci pripravovanej reformy daní a odvodov NBS odporúča zvýšiť sadzbu odvodu do Sociálnej poisťovne a znížiť 19-percentnú sadzbu priamych daní. "Nedá sa predpokladať pozitívny vplyv na vývoj zamestnanosti, pokiaľ sa nezmení prístup pri vyplácaní rôznych sociálnych dávok," konštatuje centrálna banka.
Premiérka - Výpadky v príjmoch verejných financií by však mali nahradiť aj dynamické efekty rastu zamestnanosti.


Takže - čo myslíte - čo nás to teda čaká?

Negatívny vplyv reformy na vývoj zamestnanosti - alebo dynamické efekty rastu zamestnanosti?

Stále lepšie a kvalitnejšie zdravotníctvo, alebo...

Vyššie mzdy a dôchodky - alebo... čihi hota - ako vravieval môj otec...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?