O koľko sa v skutočnosti "reformne" zvýši mzda zamestnanca?

Autor: Ľubica Slošiarová | 21.5.2011 o 18:36 | (upravené 22.5.2011 o 0:50) Karma článku: 13,42 | Prečítané:  11607x

Nedalo mi to - znovu sa vrátim k mzdovým prepočtom zamestnancov. Predkladané sú nám informácie o zvýšení čistých príjmov o niekoľko percent - údajne až o 8 %... Alebo dokonca najmenej zarábajúci si prilepšia až o 10 €. Zaujímavé je pritom, že v tabuľke, kde zachytávam i minimálnu hrubú mzdu v r. 2011 = 317 € - si zamestnanec po "reforme" prilepší o 6,7 € (čo je 2,4 %) - a ten najbližšie nad ňou už má dostať vďaka daňovo-odvodovej reforme  "až" o 3 € viac (čo je 1 %)... Ani o zmenách platných od 1.1.2011 sa v súvislosti s navrhovanou "reformou" veľmi nehovorí. Prečo asi?

V pripojenej tabuľke názorne vidieť rozdiel medzi čistým príjmom súčasným - a po "reforme" - vrátane percentuálneho vyjadrenia.

Tentoraz uvádzam prepočty s menším rozstupom - po 50 € - a iba v príjmových skupinách do 1600 € hrubej mzdy. Vo vyšších úrovniach (nezaoberala som sa ďalej - od ktorej hranice mzdy) už vstúpi do prepočtu obmedzenie v maximálnych odvodoch - takže výsledok má odlišné vzorce a následne oveľa vyšší nárast čistého príjmu.  (Tam naozaj bude platiť zvýšenie čistého príjmu i o viac %.)

Za rok 2010 ešte existovalo uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie, životné poistenie. Toto už od 1.1.2011 neplatí. Prepočet a suma sa síce ukázala vo výplate len 1x naraz - po ročnom zúčtovaní - ale bola. Tento rok v reále čistej mzdy vďaka zmene zákona máme mesačne o 6,30 € menej.

V tomto kontexte - ako sa v skutočnosti "zvýšia" čisté príjmy zamestnancov od roku 2012 ?

Jedinou výhodou daňovo-odvodovej reformy je zjednodušenie prepočtov.
Ostatné dopady pocítia hlavne nízkopríjmové skupiny. Ak táto "reforma" v dnešnej podobe prejde - bude to negatívne pre väčšinu bežných občanov - zamestnancov (i dôchodcov). Stále tu totiž máme pomer cca 75 % zamestnancov voči 10 % živnostníkov.

Taktiež v rámci znižovania odvodov a dofinancovávania deficitu v sociálnej a zdravotnej oblasti z "ľubovôle" 150-tich "zákonodarcov" - veľmi tvrdo sa rysuje dopad na všetky nízkopríjmové skupiny, chorých a dôchodcov.

 

Takže - koho to chcú naši "reformátori" alebo ich "tlmočníci" vlastne oblázniť?

(Obávam sa milí naši volení zástupcovia - že si touto nedomyslenou "reformou" veľmi kvalitne kopete vlastný hrob...)


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Viacerí politici už odvolili, Slováci si vyberajú poslancov

Sledujte s nami naživo priebeh a výsledky parlamentných volieb 2020.

Od pliagy po parazitov. Takto vyzerá storočie nenávisti

Dnešné útoky voči Rómom recyklujú stále rovnaké predsudky a ponižovanie.


Už ste čítali?