O koľko sa v skutočnosti "reformne" zvýši mzda zamestnanca?

Autor: Ľubica Slošiarová | 21.5.2011 o 18:36 | (upravené 22.5.2011 o 0:50) Karma článku: 13,42 | Prečítané:  11547x

Nedalo mi to - znovu sa vrátim k mzdovým prepočtom zamestnancov. Predkladané sú nám informácie o zvýšení čistých príjmov o niekoľko percent - údajne až o 8 %... Alebo dokonca najmenej zarábajúci si prilepšia až o 10 €. Zaujímavé je pritom, že v tabuľke, kde zachytávam i minimálnu hrubú mzdu v r. 2011 = 317 € - si zamestnanec po "reforme" prilepší o 6,7 € (čo je 2,4 %) - a ten najbližšie nad ňou už má dostať vďaka daňovo-odvodovej reforme  "až" o 3 € viac (čo je 1 %)... Ani o zmenách platných od 1.1.2011 sa v súvislosti s navrhovanou "reformou" veľmi nehovorí. Prečo asi?

V pripojenej tabuľke názorne vidieť rozdiel medzi čistým príjmom súčasným - a po "reforme" - vrátane percentuálneho vyjadrenia.

Tentoraz uvádzam prepočty s menším rozstupom - po 50 € - a iba v príjmových skupinách do 1600 € hrubej mzdy. Vo vyšších úrovniach (nezaoberala som sa ďalej - od ktorej hranice mzdy) už vstúpi do prepočtu obmedzenie v maximálnych odvodoch - takže výsledok má odlišné vzorce a následne oveľa vyšší nárast čistého príjmu.  (Tam naozaj bude platiť zvýšenie čistého príjmu i o viac %.)

Za rok 2010 ešte existovalo uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie, životné poistenie. Toto už od 1.1.2011 neplatí. Prepočet a suma sa síce ukázala vo výplate len 1x naraz - po ročnom zúčtovaní - ale bola. Tento rok v reále čistej mzdy vďaka zmene zákona máme mesačne o 6,30 € menej.

V tomto kontexte - ako sa v skutočnosti "zvýšia" čisté príjmy zamestnancov od roku 2012 ?

Jedinou výhodou daňovo-odvodovej reformy je zjednodušenie prepočtov.
Ostatné dopady pocítia hlavne nízkopríjmové skupiny. Ak táto "reforma" v dnešnej podobe prejde - bude to negatívne pre väčšinu bežných občanov - zamestnancov (i dôchodcov). Stále tu totiž máme pomer cca 75 % zamestnancov voči 10 % živnostníkov.

Taktiež v rámci znižovania odvodov a dofinancovávania deficitu v sociálnej a zdravotnej oblasti z "ľubovôle" 150-tich "zákonodarcov" - veľmi tvrdo sa rysuje dopad na všetky nízkopríjmové skupiny, chorých a dôchodcov.

 

Takže - koho to chcú naši "reformátori" alebo ich "tlmočníci" vlastne oblázniť?

(Obávam sa milí naši volení zástupcovia - že si touto nedomyslenou "reformou" veľmi kvalitne kopete vlastný hrob...)


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?