Daňovo-odvodová reforma - áno - či nie?

Autor: Ľubica Slošiarová | 23.5.2011 o 15:15 | Karma článku: 7,77 | Prečítané:  1529x

V predchádzajúci článkoch som poukázala v názorných tabuľkách - ako by sa reforma mala prejaviť na príjmoch zamestnancov, vo výške sociálnych a zdravotných odvodov - i vo výške dane z príjmu. Ďalšie postrehy z diskusií ma viedli k pokračovaniu týmto článkom. Ponúkam tabuľku do tretice - v nej prehľady príjmu zamestnanca od 300 do 5000 € terajšej hrubej mzdy. Vo vyšších príjmoch vyšli - vzhľadom na ich špecifiká - zaujímavé výstupy.

prehlady.jpg

V súčasnosti vo vyšších príimových skupinách platí od určitej vymedzenej hranice vymeriavacieho základu (obyčajne hrubej mzdy), že odvody na zdravotné alebo sociálne poistenie sa ďalej nezvyšujú. Preto sú bunky od tej hranice farebne odlišné.

Niečo podobné má platiť aj po schválení daňovo-odvodovej reformy. Iba s rozdielom menšieho posunu - a prepočtu priamo vo výške odvodu - tzv. maximálne poistné. V materiáli, predkladanom ministerstvom financií, figuruje maximálna ročná suma. Pre účely tabuľkového prehľadu som ju uviedla v mesačnej výške.

Znovu chcem zopakovať - v zásade som za zjednodušenie daňovo-odvodového systému. Ba, ako spomenul v diskusii ku môjmu predchádzajúcom článku i 1 diskutér - nevadilo by mi ani "jedno vrece" na všetky odvody či dane. Avšak - s tým by mala "ruka v ruke" ísť aj argumentácia o primeranom riešení sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti vzhľadom na podstatne znížené odvody SP a ZP.

Ale - podľa nielen môjho názoru - zodpovední za tieto budúce radikálne zmeny by mali predovšetkým oveľa podrobnejšie podomýšľať:

- dopady znížených sociálnych odvodov najmä na dôchodcov a udržateľnosť systému NIELEN z hľadiska tvorby zdrojov

- dopady na zdravotnú starostlivosť v takomto nastavení pre 1,16 milióna zamestnancov (podľa predkladaného návrhu takýto počet zamestnancov dostáva mzdu POD priemernou mzdou SR) a 1,3 milióna dôchodcov s priemerným dôchodkom 360 €

- dvoj i viacnásobné zvýšenie dane z príjmu - zatiaľ doplnené iba stručnou informáciou "základ pre daň z príjmu sa nebude znižovať o odvody" (Napriek tomu, že centrálna banka odporúča zníženie dane!)

- popritom tak pekne zaobalené iné oznámenie "Keď to rozpočtové obmedzenia dovolia bez ohrozenia plnenia primárneho rozpočtového cieľa znižovania deficitu verejných financií, vláda navrhne zníženie sadzieb odvodov postupne o 1 percentuálny bod ročne". (Hmm - takže mám pravdu, ono to znižovanie sociálnych odvodov je skôr "vo hviezdach"?)

A po dotiahnutí dopadov v uvedených oblastiach tieto samozrejme posunúť občanom.

Nie sme totiž až takí "mimo" ani my zamestnanci - aby sa nám nedalo niečo rozumne vysvetliť - spolu s pádnymi argumentami... Všakže? ;)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?