Made in BIO China a iné

Autor: Ľubica Slošiarová | 17.9.2011 o 14:14 | Karma článku: 10,61 | Prečítané:  1577x

A tak som sa tešila, že v tom našom BIO obchode zaručene máme len zdravé potraviny. Že to inak ani nemôže byť. Keď som si však prečítala (samozrejme až v pokoji doma) aj na slnečnicových semenách: Krajina pôvodu Čína - zavŕtali sa vo mne prvé pochybnosti. "Dorazila" ma však múdra veta od slovenského distribútora: Vyprodukované v ekologickom poľnohospodárstve. No nazdar. Tejto vete aj fakt môžem veriť? A - ako preveriť? A to nie je všetko.

Nedávno som kúpila obyčajný predlžovací kábel. Šikovný, 1,5 metra dlhý - super, to mi akurát stačí. Až doma som si lepšie pozrela štítok. A - čo myslíte? Kto bol výrobca? No jasné - jedine Čína. A potom sa čudujem, čo mi tak ťažko  ide tá slovenská (ups - bola slovenská?) koncovka do čínskej zásuvky. Čo som komu spravila, keď ešte aj na takú banálnu činnosť ako je spojenie káblov - musím použiť silu "baníka" - a podobne i pri vysúvaní... Neviem, či si k tomu nezaobstarám - ako nevyhnutné príslušenstvo - aj kladivo a kliešte made in čína - možno to pôjde ľahšie. A takýchto výrobkov "mejdinčina" je v našich obchodoch možno už prevaha.:(

K tomu tretí príklad - už dávnejšie som kupovala cestovný kufor. Predavačka ma presviedčala, nie, nie je to čínsky výrobok - to dovážame z Talianska. Štítok bol taliansky. Už vtedy som asi príliš nedôverovala čínskym výrobkom. Alebo to bolo tým, že nás doslova zaplavovali takéto obchody?
A - hľa - doma som hlboko v kufri objavila pravého pôvodcu - zase čína. Kufor som si síce nechala - ale doposiaľ v ňom po jeho otvorení cítim špeciál arómu nejakej výplňovej gumy. Ale kufor napriek tomu (ešteže netreba často) slúži svojmu účelu. Veď, arómy či absorbenty existujú... O botaskách jednosezónkach radšej pomlčím - to bol učebnicový omyl.

Lenže, po najnovšej skúsenosti s biopotravinami, už akosi prestávam vidieť úžitok v tej čínskej záplave. Nebudeme už v obchodoch nakoniec kupovať aj čínske mlieko, múku, maslo? (Mäso tam už asi je, ale našťastie, to je takmer mimo mojich stravovacích návykov.) Podľa môjho - hoci laického názoru - myslím, že slnečnicových semien sa na našom krásnom SLovensku urodí dostatok. Prečo prepánajána máme ešte aj tieto dovážať z ďalekej Číny? A zastaví sa potom niekde takýto dovoz?
Keď si kladiem otázky - komu to osoží - vychádza mi jednoznačne iba skupina a zisky jednotlivcov za veľkoobchodom s touto krajinou. Napríklad som si prečítala v charakteristike jedného SK milionára - zbohatol na dovoze z Číny. Ba vie aj po čínsky. A nie je jediný z novodobých milionárov, čo vie po čínsky.
Ja im fakt ich bohatstvo nezávidím. Ani ich čínštinu. Neviem, tuším sa aj ja začnem tú čínštinu učiť. Údajne i jedna Rotschildova dcéra sa učí po čínsky. Ta čo som ja horšia? ;) Veď nakoniec, ani proti samotnej Číne skoro nič nemám.

Ale - naozaj by som sa - predovšetkým čo sa týka potravín - radšej riadila podľa švajčiarskych pravidiel. Tie mám z neznámeho prameňa - tak nezaručujem obsahovú pravdu pravdúcu.
Švajčiari, keď hľadajú dodávateľa tovarov pre svojich občanov - v prvom rade v najbližšom okolí, regióne. V druhom poradí - vo vlastnej krajine - a až v ďalšom - z okolitých krajin. O Číne sa tam nepísalo.;)

Čo poviete - nebol by toto múdry nápad i pre naše Slovensko, rozvoj zamestnanosti či celkovej životnej úrovne aj pre nás?
Za seba sľubujem, že si vždy už vopred prelúštim výrobcu a pôvodcu potraviny, ktorú budem kupovať. Hore opísané Bio slnečnicové semiačka to už určite nebudú. Distribútori, dodávatelia, dovozcovia - traste sa! :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?