Pôžičky naše najlepšie, výhodné, okamžité, rýchle, pre všetkých

Autor: Ľubica Slošiarová | 20.5.2012 o 18:28 | Karma článku: 9,79 | Prečítané:  1344x

Môžu ma každý deň v médiách aj niekoľkokrát otravovať rôzni pôžičkári, ponukovači či "skýmbankovači". Neberiem. Môžu regionálne periodiká v každom jednotlivom vydaní naďalej zaplavovať desiatkami ponúk "ľahkej, rýchlej, najlepšej, výhodnej, okamžitej, pre vás, "pre všetkých" pôžičky na čokoľvek. Ďakujem, neprosím. Že prečo?

Patrím asi medzi konzervatívcov, ktorí sa nedajú zlákať na ponuky tzv. najlepších pôžičiek.
Stačí rozmýšľať obyčajným "sedliackym" rozumom: Je pôžička naozaj "výhodná" - alebo za ňu vždy zaplatím viac?
Nemyslím teraz na viac desaťročí trvajúce splácanie veľkých súm - kde sa rokmi môže i samotná mena znehodnotiť. Dnes si normálne zarábajúci človek na Slovensku nevie - možno na 90 % - inak poradiť - ako zobrať úver.
Nie - myslím len také obyčajné "krátkodobé" pôžičky. Napríklad i také spotrebné úvery splátkových inštitúcii. Hoci typu - neplatíte teraz, ale až o mesiac a pod. Alebo - budete zasypaní darčekmi, môžete získať ešte aj nejakú výhru... Úžerník naláka na ľahkú, jednoduchú a veľmi výhodnú pôžičku - ale nepovie - že za požičanú sumu nakoniec zaplatíte 30-50-70 i viac % navyše.

Čia je to chyba? Požičiavača - alebo toho, kto mu naletí a nechce si vopred zrátať základnou matematikou, že za takúto "najlepšiu" pôžičku zaplatí v skutočnosti oveľa viac?
Keby každý použil zdravý sedliacky rozum, veru by takýto pôžičkový priemysel nemal šancu prekvitať. A nemal z čoho platiť "mraky" inzerátov.
Môj názor - pôžička nie je pre chudobných. Ani pre tých, čo používajú zdravý rozum. Chudobný sa dostane do ešte väčšej chudoby. A ten - čo nerozmýšľal - zadĺži sa tak, že mu veru lepšie tak skoro nebude. Naopak. Bude mu ešte horšie.

Jednoducho: pôžičky od úžerníkov sú pre bohatých (ktorým nebude chýbať suma, čo preplatia navyše) - alebo pre tých, ktorí "zabudli" použiť zdravý rozum. Alebo inak - žeby pre hlúpych? ;)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?